Programy badawczy
Ocena i wycena zasobów przyrodniczych
Kierownik tematu: Dr hab. Axel Schwerk, prof. SGGW
Wykonawczy: Dr inż. Izabela Dymitryszyn, mgr inż. Agata Jojczyk
Opis:
Kontynuując długoterminowy monitoring opracowano dane terenowe oraz wykonano analizy statystyczne dotyczące żywych zasobów przyrodniczych, jak wybrane grupy taksonomiczne zwierząt (np. biegaczowate, pszczoły, ptaki) a także dane o węglu organicznym gromadzonym w systemach przyrodniczych. Tylko przy użyciu danych z obserwacji długoterminowych można rozpoznawać modele i procesy zachodzące w ekosystemach. Na podstawie takich danych przeprowadzano ocenę i wycenę zasobów przyrodniczych na poziomie ekosystemu i krajobrazu.
Analizy wyników 8-letnich badań nad biegaczowatymi na terenach poprzemysłowych wskazały informacje o modelu sukcesji terenów zdegradowanych przez przemysł, włączając w to charakterystyczne zgrupowania gatunków, występujące w poszczególnych stadiach sukcesji. Potwierdzono wykazywane we wcześniejszych badaniach opóźnienie sukcesji na terenach zdegradowanych przez przemysł. W oparciu o statystyczne opracowanie danych zebranych z powierzchni wybranych w krajobrazie polno-leśnym wykazano znaczenie zróżnicowania stadiów sukcesji na poziomie krajobrazu dla zachowania różnorodności biologicznej. Dla pogłębienia wiedzy o wpływie działalności człowieka na różnorodność biologiczną rozpoczęto dodatkowe studia wsparte o schemat BACI. Przeprowadzono również analizy kończące 5-letnie badania na biegaczowatych obwodnicy miasta Skępe (droga kr. nr 10). Wykazano znaczący wpływ budowy i remontu drogi na zgrupowania biegaczowatych oraz panujące na poboczach warunki środowiskowe.
Wyniki badań były zaprezentowane na warsztatach i konferencjach naukowych a także w czasopismach rozpoznawalnych w kraju i za granicą.
Roczny raport retrospektywno- prognostyczny z obserwacji dokonywanych na powierzchniach prognostycznych w nadleśnictwach znajdujących się w zasięgu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile
Kierownik tematu: Prof. dr hab. Jan Szyszko
Wykonawczy: dr hab. Axel Schwerk, Prof. dr hab. Jan Szyszko, dr Krzysztof Płatek, mgr Artur Michalski, mgr Paweł Sałek
Opis:
Praca jest elementem wprowadzanego przez PGL Lasy Państwowe zitengrowanego monitoringu przyrodniczego w lasach.
Raport będzie podstawą do analiz: 1. prawdopodobieństwa zmian w populacji strzygoni choinówki, brudnicy mniszki i cetyńców, zapowiadających potrzebę podjęcia działań ochronnych o charakterze interwencyjnym, 2. działań w zagospodarowaniu lasu służących uniknięciu gradacji wyżej wymienionych jak też zmierzających do kształtowania pożądanej bioróżnorodności biologicznej, 3. tendencji zmian w funkcjonowaniu ekosystemów leśnych pod kontem bioróżnorodności i pochłaniania dwutlenku węgla. Wyniki badań wskażą zasady zrównoważonej gospodarki leśnej.
Erasmus + KA2 projekt "Sustainable Agiculture and Rural Development" (SARUD)
Kierownik tematu: Dr inż. Izabela Dymitryszyn
Wykonawczy: dr hab. Axel Schwerk, mgr inż. Agata Jojczyk
Opis:
Wszystkie informacje na stronie internetowej.